wtorek, 28 czerwca 2016

Labrador retriever - część II - pielęgnacja, choroby, dieta, ciekawostki

Pielęgnacja 

Budowa anatomiczna i typ sierści labradora sprawiają, że jego pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana. Należy jednak pamiętać, by po powrocie z przechadzki brudną szatę psa spłukać pod prysznicem, a w okresie lenienia codziennie ją czesać. Pomoże to usunąć podszerstek z martwego włosia.

Ponadto, w zależności od tego, po jakiej powierzchni się porusza, trzeba przycinać mu pazurki co trzydzieści do sześćdziesięciu dni. Dodatkowo w okresie szczenięcym warto zaopatrzyć go w gryzaki, przy pomocy których będzie mógł masować bolące dziąsła podczas wymiany zębów mlecznych na stałe.

Choroby, dieta, żywienie 

Labrador retriever należy do ras cieszących się zdrowiem, jednak i jego nie omijają choroby dziedziczne, między innymi skłonności do dysplazji biodrowej oraz łokciowej. Labrador może też cierpieć na choroby oczu. Ponieważ często pracuje jako przewodnik, ochrona wzroku jest w jego przypadku szczególnie ważna. Zabezpieczenie przed uszkodzeniami oksydacyjnymi oczu zapewni mu właściwa, bogata w luteinę i zeaksantyny dieta.

Dodatkowe informacje o diecie labradorów:
Karmienie labradora
Jaka karma dla labradora szczeniaka?

Przewodnik, dogoterapeuta, ratownik, myśliwy, tropiciel – labrador bardzo dobrze sprawdza się we wszystkich tych rolach. Dzięki swojej posłuszności, zrównoważonemu uosobieniu i łagodności jest też wspaniałym psem rodzinnym.

Czy wiesz, że…
Drugi człon nazwy rasy pochodzi od zadań, jakie pierwotnie spełniały labradory podczas polowań („to retrieve” - aportować, przynosić). Amerykanie uznali labradora za najbardziej przyjaznego dzieciom psa

Informacje podstawowe: 
Długość życia 10-12 lat
Wzrost pies 56-61 cm
Waga pies 27-36 kg
Wzrost suka 53-58 cm
Waga suka 25-32 kg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz