sobota, 18 czerwca 2016

Opis rasy beagle - część II - charakter, pielęgnacja, zdrowie i dieta, ciekawostki

Charakter
Pięknemu beagle nie sposób odmówić wdzięku. Jest uroczy, wesoły i zawadiacki. Jednocześnie cechuje go duża inteligencja, niezależność i odwaga. Z tego powodu poskromienie jego temperamentu jest sporym wyzwaniem. Zadaniu temu może sprostać właściciel, który będzie dla niego przyjacielem i partnerem, nie zaś nieznoszącym sprzeciwu przywódcą.Dzięki konsekwentnemu wychowaniu beagle ma szansę stać się wiernym i rodzinnym psem.
Choć z natury beagle przystosowany jest do życia w sforze, może być również domowym czworonogiem. Pamiętajmy jednak, że należy mu zapewnić odpowiednią ilość ruchu. Niezbędne są długie spacery i wiele okazji do zabawy. Jeśli opiekun nie zadba o zapewnienie mu odpowiedniej rozrywki, pies może dawać upust nadmiarowi energii w sposób destrukcyjny: niszcząc meble, brudząc ściany lub uciekając z domu…

Niesforny beagle nie nadaje się na psa obronnego - jest na to zbyt przyjazny. Serdecznością obdarza nie tylko właściciela i domowników, ale również gości i nieznajomych. Dlatego jest prawdopodobne, że zamiast wystraszyć złodzieja, wesoło zamacha ogonem na jego widok.


Pielęgnacja
Mimo że beagle nie wymaga specjalnych zabiegów, jego staranna pielęgnacja jest niezbędna. Zwierzę należy regularnie szczotkować, szczególnie często w okresie wymiany włosia. Poza tym konieczne są systematyczne ćwiczenia z czworonogiem, przynajmniej przez godzinę w ciągu dnia.

Zdrowie i dieta
Ruchliwe beagle to psy cieszące się dobrym zdrowiem, mają jednak skłonność do alergii skórnych, zapaleń gruczołów trzeciej powieki[1] i dziedzicznej padaczki.

To zwierzęta o nieposkromionym apetycie nie tylko na ruch. Lubią jeść obficie, dlatego tak ważne jest zapewnienie im dużej dawki aktywności. W przeciwnym razie grozi im nadwaga, która może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Beaglom nie brakuje wad. Jednak wierność, serdeczność i przyjacielskość tych małych psów gończych z nawiązką rekompensuje wszelkie niedoskonałości ich charakteru. To czworonogi uwielbiające towarzystwo.Ciekawostki
·         Prawidłowo żywione i odpowiednio pielęgnowane beagle mogą żyć nawet 20 lat.
·         Beagle były wzorem do stworzenia Snoopy'ego, anonimowego bohatera znanej amerykańskiej kreskówki.
·         To dość hałaśliwe psy. Kiedy są bardzo poruszone, wydają dźwięki symulujące śpiew, dlatego Anglicy nazywają je śpiewającymi beaglami („singing beagles”).

Informacje ogólne:

Długość życia
12-17 lat
Wzrost pies
33-40 cm
Wzrost suka
33-40 cm
Waga pies
12-15 kg
Waga suka
10-13 kg

Źródło: http://www.podajlape.pl/rasa/10/0/Beagle.phpBrak komentarzy:

Prześlij komentarz